0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Araç Koltuğunu Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç koltuğu yıkama, araba temizliğinin en önemli adımlarından biridir. Çünkü koltuklar, araç içerisinde en çok kirlenen yerlerin başında gelmektedir. Araç içerisinde yiyecek ve içecek tüketilmesi, kirli kıyafetlerle araca binilmesi, mürekkep ya da kozmetik ürünlerin akması ya da yağ gibi ürünlerin dökülmesi koltukların kirlenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle araç temizliği yaparken koltukların mutlaka yıkanması gerekmektedir.

Araç içindeki koltuğu yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, uygun deterjan seçimi gelmektedir. Çünkü araç koltuk deterjanı seçiminin doğru yapılması, koltukların kirlenmeye karşı korunmasında önemli bir detaydır. Koltuk temizliğinin doğru şekilde yapılması, araç içerisinde kötü koku oluşmasını da engellemektedir.

Araç Koltuğu Yıkamanın Pratik Yolları

Araç koltuğu temizliği, genel olarak silerek yapılmaktadır. Ancak koltuklardaki lekeler, kirler, ter ve kötü kokuların arındırılması için yıkanması gerekmektedir. Araç koltuğu yıkamanın olmazsa olmaz noktası, vakum cihazının kullanılmasıdır. Bu sayede en pratik ve verimli temizliğin elde edilmesi mümkün olacaktır. Eğer hızlı, pratik ve konforlu bir araç yıkama işlemi isterseniz hemen Isparta halı yıkama firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Araç koltuğu yıkamak için özel deterjanlardan ya da karbonat, sirke, su ve doğal yağlarla hazırlanan organik karışımlardan yardım alınabilmektedir. Yıkama işlemi için öncelikle tercih edilen temizleyici, bir sprey şişesi içerisinde sulandırılmalıdır. Ardından koltuklar elektrikli süpürge ile süpürülmelidir. Süpürme işlemi tamamlandıktan sonra hazırlanan sprey koltuklara sıkılmalı, bekletmeden vakum cihazı ile tekrardan çekilmelidir. Ardından koltuklar güzelce havalandırılarak kurutulmalıdır.

Araç koltuğu yıkarken kullanılan temizleyici döşemede uzun süre kalırsa süngerlere geçecektir. Bu durum sonucunda ise koltukların formu ve şekli deforme olabilir. Aynı zamanda koltukların kuruması daha zor olacağı için rutubet ve küf oluşumu da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kullanılan spreyin uzun süre bekletilmeden vakum cihazı ile yeniden çekilmesi gerekmektedir.

Araç koltukları yıkanırken elektrikli sistemlerin kapatılması ve devre dışı bırakılması gerekmektedir. Aksi halde kullanılan su, deterjan ve buhar bu sistemlerde bozulmalara ya da fonksiyon kayıplarına neden olacaktır.

Araç Koltuğu Yıkarken Nereden Başlanır?

Araç koltuğu yıkarken ön koltukların boyun ve sırt yaslama yerlerinden başlanması önerilmektedir. Bu durum, kir ve tozların yukarıdan aşağı doğru dağılması ile alakalıdır. Bu nedenle temizlik işlemlerinin yukarıdan başlayarak aşağı doğru yapılması gerekmektedir. Ancak doğru bir temizlik yapıldığı sürece hangi koltuktan başlandığı çok önemli bir detay değildir. Bu nedenle kişilerin tercihine bağlı olarak değişmektedir.

Araç koltuklarının doğru şekilde temizlenebilmesi için ev tipi yöntemler, deterjanlar ve cihazlar kullanılabilmektedir. Fakat belirli periyotlarla araçların profesyonel araba yıkama servislerine götürülmesi ve derinlemesine temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde yüzeylerde bakteri üremesi ve kirlerin kalıcı hale gelmesi gibi istenmeyen sonuçlar meydana gelecektir.

Araç Koltuğu Yıkarken Hangi Deterjan Kullanılır?

Araç koltuğu yıkarken, lekenin türüne bağlı olarak farklı kimyasal içerikler kullanılmaktadır. Mürekkep lekeleri için beyaz ispirto kullanılması önerilirken genel temizlik için mümkün oldukça doğal içeriklerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle tuzlu su, limonlu su, amonyaklı su, sirkeli su ve karbonatlı su karışımları araç koltuklarındaki lekelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Araç koltuğu yıkarken kullanılabilecek deterjanlar arasında Arap sabunu da bulunmaktadır. Yeterli miktarda sıvı Arap sabunu ve ılık suyu karıştırarak boş bir sprey şişesine doldurmak, koltukların ıslatılması için yeterli olacaktır. Aynı zamanda Arap sabununun doğal içeriği, lekeleri çıkarırken döşemenin korunmasını da sağlamaktadır.

Araçta Yapılması Gereken Haftalık Temizlik İşlemleri

Araçlar, günlük hayatta sık vakit geçirilen kapalı ortamların başında gelmektedir. Bu nedenle tıpkı diğer yaşam alanlarında olduğu gibi araç içi temizliği de oldukça önem taşımaktadır. Araçların doğru şekilde temizlenmesi ve hijyeninin sağlanabilmesi için yapılması gereken haftalık temizlik işlemleri ise şu şekildedir:

  • Koltuk Temizliği: Günlük hayatta giyilen kıyafetlerin üzerindeki toz, kir ve ter gibi kalıntılar doğrudan koltuklara geçmektedir. Bu nedenle her hafta düzenli olarak koltukların süpürülmesi, silinmesi ve mümkünse yıkanması gerekmektedir.
  • Havalandırma Temizliği: Araç içerisinde havalandırmayı sağlayan klima filtreleri, zararlı mikroorganizmaların üremesi ve yayılması için ideal alanlardır. Bu nedenle filtrelerin her hafta düzenli olarak temizlenmesi sağlık açısından oldukça önemlidir.
  • Plastik Yüzey Temizliği: Araç içindeki düğmeler, kapı kolları, torpido gibi alanlar ve kol koyma destekleri sık temas edilen yüzeylerdir. Bu nedenle en geç haftada bir kez olacak şekilde detaylı bir temizlik yapılması gerekmektedir.
  • Paspas Temizliği: Araç içerisinde en sık kirlenen alanlardan biri de paspaslardır. Paspaslarda biriken toz ve kirler, havaya karışarak kişilerin sağlığını bozabilmektedir. Bu nedenle paspasların en geç haftada bir kez süpürülmesi ve yıkanması gerekmektedir.

Araç içerisinde düzenli temizlik yapılması, sağlık ve konforun korunması için kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir alışkanlık haline getirilmelidir. Aynı zamanda ıslak bir sünger ile araç dışındaki tozların temizlenmesi de hijyenin sağlanması açısından önem taşımaktadır.

Call Now Button