0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Halı Boyama Nedir? Halı Nasıl Boyanır?

Halılar düzenli bakım ve temizliği yapılmalarına karşın zaman içerisinde eskimekte ve deforme olmaktadır. Yapılarındaki bozulmalar, aşınmalar, yıpranmalar, inatçı lekeler ve bunları çıkarırken renklerinin ağarması sonucunda yenisini almaktansa halı boyama işlemi yapılabilmektedir. Halının düz bir rengi ya da desenli bir modeli olsa da boyama işlemi uygulanabilmektedir.

Çeşitli halı boyama yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle hangi renge boyanacağı ya da ne şekil desen verileceği belirlenmelidir. Daha sonra halı düz bir zemine serilmelidir. Altına ise halıdan büyük örtü serilmesi gerekmektedir. Daha sonra hazır desenlerin olduğu şablonlar halıya yapıştırılmalıdır. Düz bir çizgide ilerlemek ve taşırmamak amaçlı bant kullanılması tavsiye edilmektedir.

Halı kenarlarının bantlanması boyanın halının altına geçmemesi ve istenen şekilleri vermek için oldukça önemlidir. Ardından spreyle boyama işlemine geçilebilmektedir. Değişik renk ve tonlar için boyanın miktarı ve kalitesi oldukça önemlidir. Boya işleminden sonra bantlar çıkarılır ve varsa küçük desenler işlenir. Son olarak boyanın tamamen halıya işlemesi için halının kuruması beklenmektedir.

Rengi Solmuş Halıya Ne Yapılmalı?

Rengi solmuş halının eski görünümüne kavuşması için yapılacak yöntemlerden biri tuz ve limon tuzu karışımın uygulanmasıdır. Bir litre suya bir yemek kaşığı tuz ve 2 çay kaşığı limon tuzu ilave edilerek karıştırılmalıdır. Ardından bu karışımla halı silinmeli ve kuruması beklenmelidir. Kururken halının üzerine basılmaması gerekmektedir.

Bir halının renginin solması renk alma olarak adlandırılmaktadır. Bu durumu gidermek için çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Ancak halının yüzölçümüne göre kullanılacak suyun miktarına dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin 5 metrekarelik halıya yaklaşık 12 litre su ve bir bardak renk düzenleyici yeterli olacaktır. Bu karışım halının her noktasına yayılmaktadır. Ancak uygulandıktan birkaç dakika sonra durulama ve sıkma işlemlerine geçilmesi gerekmektedir.

Bu süreçleri Isparta halı yıkama firmamız ile güvenle yapabilirsiniz. Güven halı yıkama profesyonel temizlik tüm işlemlerde yanınızda!

Halı Hangi Boya İle Boyanır?

Halı boyama malzemeleri genel olarak boya, maskeleme bandı, şablon ve işlemin yapılacağı zemini korumak amaçlı örtü gibi malzemelerden oluşmaktadır. Halı boyamak içinse sprey boya ya da kumaş boyası kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu tür boyaların kuruma süresi daha kısadır. Ayrıca halıda daha uzun bir süre kaldıkları bilinmektedir.

Halı Boyama Halıya Zarar Verir Mi?

Halı boyarken kullanılan boyanın kalitesi ve uygulama şekli oldukça önemlidir. Boya gerektiği kadar kaliteli olmadığında halıya zarar verebilmektedir. Kalitesiz boya kullanımı nedeniyle kısa bir süre içerisinde halının renginde yeniden solma ve ağarmalar oluşabilmekte ya da halının yapısının bozulmasına yol açabilmektedir. Boyanın kalitesiz olduğu ise boyama işleminden sonra birkaç yıkamanın ardından çıkmasıyla anlaşılmaktadır.

Call Now Button