0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Halı Kenarı Overlok Nedir?

Halı kenarı overlok işlemi, diğer tekstil ürünlerinde olduğu gibi dokuma örgüsünün sökülmesini önlemek amacıyla uygulanmaktadır. Halılar, gün içerisinde sık temas edilen ve sık temizlenen yüzeylerin başında gelmektedir. Bu nedenle zaman içerisinde yıpranması ve kenarlarının sökülmesi gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Halı overloklarının bozulması sonucunda sökülme, yırtılma ve delinme gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle overlokların sağlam ve doğru şekilde yapılmış olması önem taşımaktadır. Günlük hayatta birçok girişimci, araçları ile anons yaparak evde overlok hizmeti sunsa da kaliteli bir işçilik uygulanabilmesi için profesyonel firmalar tercih edilmelidir.

Halı Kenarı Overlok Nasıl Yapılır?

Halı kenarı overlok işlemleri, profesyonel makineler ile yapılmaktadır. Çünkü halı gibi kalın tekstil ürünleri üzerinde, dikiş makineleri ya da el dikişi ile işlem yapmak mümkün olmamaktadır. “Halı kenarı overlok nasıl yapılıyor?” sorusunun iki cevabı vardır.

Halı kenarı overlok uygulamaları için temelde 2 farklı yöntem bulunmaktadır;

  • Çift Mekik Overlok: Atılan her dikiş için düğüm mekanizmasının 2 kez dönmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Halk arasında çift dikiş adıyla da bilinen bu teknik, dikişlerin daha uzun süre dayanması ve daha sağlam olması açısından tercih edilmektedir. Çift mekik tekniği ile uygulanan overlokta dikişler daha sık ve daha güçlü olmaktadır.
  • Yama ile Overlok: Halının özellikleri ve rengine uygun olan dayanıklı bir kumaşın, kenar çizgileri üzerine dikilmesi ile uygulanan yöntemdir. İnce halılar üzerinde el dikişi ile de uygulanabilmektedir. Ancak günümüzde çok sık tercih edilen ya da uygulanan bir yöntem değildir.

Overlok makineleri, ürünü belirlenen yerden keserken aynı anda dikiş atma özelliğine sahiptir. Bu sayede ürünlerin sökülmesi engellenmektedir. Ardından kenar dikişlerini sağlamlaştırmak adına diğer yöntemlere başvurulmaktadır.

Halı Kenarı Overlok Hangi Durumlarda Yapılır?

Halı kenarı overlok işlemleri, üretim aşamasının önemli bir parçasıdır. Bu sayede ürünler, uzun süreli kullanıma uygun bir şekilde satışa çıkarılmaktadır. Ancak overlok, kullanılan ve zaman içerisinde yıpranan halıların tamir işlemleri için de önemli bir aşamadır. Bu sayede halılarda oluşan deformasyonlar giderilebilir ve sorunlu bölgeler halı üzerinden çıkarılarak daha uzun süreli bir kullanım sağlanabilmektedir.

Halı kenarlarının delinmesi, sökülmesi, yırtılması ya da yıpranması gibi durumlar karşısında overlok yapılması gerekecektir. Bu sayede deformasyonun, halının iç kısımlarına doğru ilerlemesini engellemek mümkün olacaktır. Aynı zamanda yırtılan halıların overlok ile tamir edilmesi ve gerekirse daha küçük metrekarede halılara dönüştürülmesi de mümkündür. Böylece yeni bir halı satın almak yerine, çok daha uygun bir fiyatla mevcut halıları kullanma seçeneği doğacaktır.

Overlok Fiyatları Ne Kadar?

Overlok fiyatları, birçok farklı etmene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fiyatları belirleyen en temel unsurlar ise şu şekildedir:

  • İşlemin uygulanacağı şehirdeki fiyat ortalaması,
  • Overlok yapılacak halının ebatları ve dokuma özellikleri,
  • Overlok yapılacak alanın uzunluğu ve genişliği,
  • Overlok sırasında kullanılacak teknik,
  • İşletmenin uyguladığı fiyat politikası,
  • Overlok sırasında halının birden fazla parçaya dönüştürülüp dönüştürülmeyeceğidir.

Overlok işleminin başarılı şekilde yapılması, halıların yeni bir görünüm kazanması ve ömrünün uzatılması açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle overlok yaptırmadan öncesinde firmaların detaylı bir şekilde araştırılması tavsiye edilmektedir. Güvenilir Overlok işlemleri için de Isparta halı yıkama firması daima sizlerle!

Call Now Button