0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Halı Hangi Durumlarda Yıkamaya Gönderilmelidir?

Halılar; evlerde, iş yerlerinde ve okullarda en sık temas edilen ev eşyalarından oldukları için oldukça sık kirlenmekte ve temizlenmeleri gerekmektedir. Bu ortamlardaki kir ve tozun çoğu halıların üzerinde birikmektedir. Halıların kirlenmesi ve üzerlerinde toz birikmesi çocuklar ve evcil hayvanlar kadar yetişkinleri de kötü etkileyebilmektedir. Bu nedenle kirli halıların temizlenmesi yaşanan ortamın hijyeni ve orada yaşayan kişilerin sağlığı açısından önemlidir.

Halılarda gözle görülemeyecek kadar küçük olan toz taneleri barınmaktadır. Aydınlık alanlarda bulunan ve güneş ışığının temas ettiği halılarda bu tozlar ortaya çıkmaktadır. Bir halının kirlendiği öncelikle bu tozların belli olmasıyla anlaşılmaktadır. Bir diğer belirti zaman içerisinde halılardaki renk değişimidir. Renkleri donuklaşmaya ya da kir yüzünden başka bir renge dönüşmeye başladıysa kirlendikleri anlaşılmaktadır. Daha ileri durumlarda ise etrafa koku bile yayılabilmektedir. Böyle durumlarda halılar kesinlikle yıkanmaya gönderilmelidir.

Küçük Halıları Evde Mi Yıkamalı Yoksa Halı Yıkamacıya Mı Göndermelidir?

Halı temizleme en zor ev işlerinden biridir. Bu zorluk öncelikle halıların özel bir temizlik işlemi görmeleri gerektiği içindir. Bunun yanı sıra çamaşır makinelerine sığmayacak kadar büyük olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu durum genel olarak küçük halılar için de geçerlidir.

Günümüzde şehirdeki evlerin genellikle balkonlarının yetersiz, bahçelerinin az olması evlerde halı yıkamayı zorlaştıran faktörlerdendir. Evlerde halı yıkamak tam olarak temizlik sağlamadığı gibi üzerinde biriken bakterilerin giderilmesine de garanti vermemektedir. Küçük halıların evde yıkanmasının kolay olduğu düşünülse de içerisinde biriken kir, toz ve alerjen maddeler daha derinlere yerleşebilmektedir. Üstelik elde yıkama ya da sığıyorsa makinede yıkama zamanla dokularının bozulmasına, eski bir görünüm almalarına da sebep olabilmektedir. En önemlisi de evde halı yıkama, halıların boyutları küçük de olsa gereksiz su ve zaman israfına yol açmaktadır.

Profesyonel Halı Temizliği Lekeleri Çıkarabilir Mi?

Profesyonel halı temizliği lekeleri çıkarma konusunda oldukça güvenilir ve garanti sonuç veren yöntemlerden biridir. Halılar özel cihazlarla her noktası eşit su ve temizlik ürünüyle yıkandığı için lekeler kolay bir şekilde çıkabilmektedir. Bu cihazlar halıya farklı şekillerde baskı yapmakta, dibinde ve yüzeyinde biriken lekelerle kirleri çıkararak temiz olmalarını sağlamaktadır. Halıların sık kullanılan yıl içerisinde iki kere profesyonel halı temizliğine gönderilmeleri gerekmektedir.

Profesyonel Halı Temizliği Nasıl Olur?

Halılar zaman içerisinde yeniliğini kaybetmeye, kir ve toz biriktirmeye, lekelenmeye, solmaya ve aşınmaya başladığında temizlenmeleri gerekmektedir. Daha az yorulmak, zamandan ve su kullanımından tasarruf yapmak için profesyonel halı temizliği tercih edilmelidir. Profesyonel halı temizleme yalnıza kirlerin giderilmesine yardımcı olmayıp, halıların canlı bir görünüm almalarını ve renklerini korumalarını da sağlamaktadır.

Profesyonel halı temizlemede halıların cinsi, dokusu ve kirlilik düzeylerine göre çeşitli temizleme işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler şampuanla, köpükle, buharla ya da kuru temizleme şeklinde olmaktadır. Halı yıkama firmaları yıkama işlemine geçmeden önce halıların tozlarını elektrikli süpürgelerle almaktadır. Ardından uygun temizlik ürünleriyle halıdan leke çıkarma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada lekelerin türüne göre kullanılan ürünler değişmekte, halının deformasyona uğramamasına dikkat edilmektedir. Leke çıkarma işleminden sonra yıkama işlemine geçilmektedir.

Profesyonel halı yıkama yerlerinde bu işlem için özel cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlar sayesinde her halının metrekaresine göre su ve temizlik ürünü kullanılmaktadır.  Halının her noktası eşit bir şekilde temizlenmektedir. Yıkama bittikten sonra halılar, güneş ışınları renklerini ağartabileceğinden ve bu süreç uzun olduğunda kötü bir koku oluşabileceğinden özel kurutma odalarında kurutulmaktadır. Halılar teslim edilmeden önce de tamamen halılara özel parfümler sıkılarak güzel bir koku kazanmaları sağlanmaktadır.

Profesyonel bir halı yıkama için Isparta halı yıkama yanınızda!

Call Now Button