0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Halı Yıkamacılar Hangi Temizlik Malzemelerini Kullanır?

Profesyonel halı yıkama işlemleri sırasında birçok farklı temizlik malzemesi ve kimyasal üründen yardım alınmaktadır. Çünkü halı şampuanı ve halı deterjanı gibi ürünler, tüm lekelerin çıkarılmasında etkili değildir. Uygun temizleyici; halıdaki lekenin türüne, lekenin ne zaman oluştuğuna ve halıda ne kadar alan kapladığına bağlı olarak seçilmektedir. Kimyasal ürünlerin ev ortamında uygulanması ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için mutlaka gerekli önlemlerin alındığı profesyonel işletmelerde kullanılmalıdır.

Halı Yıkamasında Kullanılmaması Gereken Malzemeler

Halı yıkaması sırasında kullanılan malzemeler, yalnızca deterjanlar ile sınırlı değildir. Çünkü halı yıkama deterjanı ile zorlu lekelerin çıkarılması genel olarak mümkün değildir. Halılardaki tüm lekelerin arındırılması ve iz kalmaması için mutlaka endüstriyel yıkama makinelerinin ve profesyonel yıkama prosedürlerinin uygulanması gerekecektir.

Kullanılması gereken malzemeler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Halı şampuanı,
  • Halı yıkama deterjanı,
  • Arap sabunu,
  • Amonyak,
  • Potasyum oksalat,
  • Kuru temizleme deterjanı olarak da bilinen perkloretilen,
  • Beyaz ispirtodur.

Halı temizliği sırasında kullanılacak temizlik malzemeleri, lekelerin türüne bağlı olarak farklılık gösterecektir. Halının ömrünü uzatmak ve yıpranmasını önlemek için yalnızca ihtiyaç duyulan kimyasalların, ihtiyaç duyulan bölge üzerinde kullanılması gerekmektedir. Lekesiz halılardaki genel temizlik ve yıkama işlemleri için ise halı şampuanlarının kullanımı yeterli olmaktadır.

Halı Yıkamacılar Hangi Deterjanı Kullanır?

Profesyonel halı yıkama işletmeleri, deterjan olarak farklı markaları ve ürünleri tercih edebilmektedir. Marka seçimi ise tamamen işletmenin tercihine, bütçesine ve müşteri memnuniyetine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle halı yıkamacıların kullandıkları net bir deterjan belirtmek mümkün değildir.

Profesyonel halı yıkama işlemleri sonrasında halıların tamamen temizlenmesi ve yenilenmiş bir görünüm kazanması, yalnızca deterjan seçimi ile alakalı değildir. Yıkama sırasında kullanılan endüstriyel makineler, kas gücüne oranla daha detaylı bir temizlik yapabilmektedir. Aynı zamanda vakum gücünün yüksek olması, farklı lekeler için özel hazırlanan kimyasal içeriklerin uygulanması, tazyikli su kullanımı, derinlemesine fırçalama, leke koruyucu ürünlerin uygulanması ve profesyonel kurutmanın sağlanması da yıkama sonucunu doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple hemen firmamıza özellikle Isparta halı yıkama ihtiyaçlarınız için ulaşabilirsiniz.

Halı yıkamacıların kullandıkları deterjanlar, ev tipi halı şampuanlarına oldukça benzemektedir. Ancak endüstriyel temizlik ürünleri olduğu için kullanılan kimyasal oranları daha yüksektir. Aynı zamanda konsantre içerikli ürünler oldukları için çok daha etkili bir sonuç doğurmaktadır. Bu ürünlerin evde kullanımı sağlık açısından büyük riskler yaratmaktadır. Bu nedenle yalnızca profesyonel işletmelere satışı gerçekleştirilmektedir.

Halı Yıkama Deterjanlarını Nereden Bulabilirim?

Ev tipi kullanıma uygun olan halı yıkama deterjanları ve halı şampuanları, günümüzde birçok marketin temizlik reyonundan temin edilebilmektedir. Endüstriyel kullanım için üretilen halı yıkama deterjanları ise belirli firmalar tarafından üretilmekte ve toptan satışları gerçekleştirilmektedir.

Endüstriyel tipteki deterjanların ev ortamında kullanımı mümkün değildir. Çünkü bu ürünler, endüstriyel makinelerin sunduğu temizlik gücü göz önünde bulundurularak üretilmektedir. Endüstriyel tipte bir deterjanın ev ortamında arıtılması mümkün olmamaktadır. Bu durum, halıların zarar görmesine ve yıpranmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan güçlü kimyasalların solunmaması ve cilt ile temas etmemesi gerekmektedir. Bu nedenle satışları, yalnızca anlaşmalı oldukları profesyonel işletmeler ile sınırlandırılmaktadır.

Halıya Göre Deterjan Seçimi Nasıl Olmalı?

Halı yıkama sırasında kullanılacak deterjanlar, lekenin türüne ve halının özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Antika halılar, el dokuması halılar, makine üretimi halılar ya da yün halıların her biri farklı dokuma teknikleri ve materyallerin kullanımı ile hazırlanmaktadır. Bu nedenle kimyasallara karşı gösterecekleri direnç de farklıdır.


Antika, el dokuması ve yün halılar; diğer halı ve kilimlere oranla çok daha hassas ürünlerdir. Bu nedenle yıkaması sırasında Arap sabunu gibi mümkün oldukça doğal içerikli temizleyicilerin tercih edilmesi önerilmektedir. Makine üretimi halılar ise endüstriyel yıkama tekniklerine uygun şekilde hazırlanmaktadır. Bu nedenle tüm halı deterjanı ve şampuanları ile uyumluluk göstermektedir. Halıya göre deterjan ve leke çıkarıcı seçimi, alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde renk verme, desenlerin bozulması, tüy yapısının sertleşmesi, halı tabanının bozulması ya da yüksek oranda yıpranma gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Call Now Button