0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Kahve lekesi, halı gibi eşyalara döküldüğünde çıkması en zor olan lekelerden biridir. Kahve içerken talihsiz bir kaza sonucu halıya kahvenin dökülmesi ve orada kalıcı iz bırakma olasılığı oldukça yüksektir. Bu sebeple halıya dökülen kahve lekesinin nasıl çıkarılacağını ise merak ediyor olabilirsiniz. İçerdiği maddeler sebebiyle “Kahve lekesi halıdan nasıl çıkar ve nasıl temizlenir?” gibi pek çok ayrıntıyı makalemizde bulabilirsiniz.

High angle view of hand cleaning red wine fallen on rug at home

Halıya kahve döküldüğü andan itibaren hemen müdahale edilmesi gerekir. Çünkü bekletildiği takdirde halıda kalıcı iz bırakma ihtimali yüksektir. Halıya kahve döküldüğünde kahvenin içeriğini oluşturan maddeler sebebiyle dokuların içine yerleşerek temizlenmesi zorlaşabilir. Halıya dökülen kahve, her zaman aynı oranda temizlenmeyebilir. Bu sebeple çeşitli yöntemler ve leke çıkarıcı deterjanlar kullanmak gerekebilir.

Dökülen kahvenin yoğunluğuna göre bir temizleme yöntemi ya da ürünü kullanmalısınız. Kahvenin yoğunluğu; lekeye karşı nasıl müdahale etmeniz konusunda size yardımcı olur ve farklı müdahaleler gerekiyorsa bunları kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Kahve lekesinin halıdan kolaylıkla çıkması için ayrıca halınızın rengi de oldukça önemlidir. Özellikle beyaz renkli halılardan kahve lekesi, etkili bir müdahale olmadan kolaylıkla temizlenmeyebilir. Bunun yanı sıra halınızın çeşidi de kahve lekesi çıkarma konusunda son derece önemlidir.

Yün halılar, boyalı kilimler, shaggy halı, makine halısı, deri halı, bambu halı, el halısı, baskılı halı gibi çeşitli halı modellerinde farklı iplikler kullanılır. Bu sebeple halının leke tutma özelliği de dokuma ve üretme türüne göre değişiklik göstermektedir. Özel işlem gerektiren halılar üzerine dökülen kahve lekesini çıkarırken halıya zarar vermeden uygun temizleme yöntemleri denenmelidir.

Türk kahvesinden espresso içeceğine kadar çok çeşitli kahveler bulunmaktadır. Yoğun pigment içeren ve bazı bölgelerde kök boya olarak da kullanılan Türk kahvesinin yanı sıra sütlü ve yoğunluğu az olan kahveler gibi birçok içeceğe göre farklı kahve lekesi çıkarma yöntemi deneyebilirsiniz. Türk kahvesi gibi yoğun leke bırakan kahvelerde gözenekli halı yüzeylerinde ön yıkama ve leke açma yöntemi uygulayabilirsiniz.

Beklemiş Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Yün, ipek ve pamuk iplikleriyle üretilen el ve makine dokuması olan halı çeşitlerine göre temizlik işlemi yapılmalıdır. Kahve lekesinin dökülmesinin ardından hemen müdahale etmek gerekir. Ancak kahve lekesi döküldükten sonra hemen müdahale edilmediyse lekenin nasıl çıkacağı konusunda pek çok öneri bulunmaktadır. Beklemiş kahve lekesini çıkarmak birçok uygulama yapabilirsiniz.

Yaşam alanlarında sıklıkla kullanılan eşyalardan olan halılar, zaman içerisinde birçok lekeye maruz kalır. Kahve lekesi de bu zorlu ve inatçı lekelerden biridir. Rutin halı temizliği sürecinden farklı olarak yoğun bir uygulama gerektiren kahve lekesinin en zorlu hali ise beklemiş lekeye dönüşmesidir. Kahve lekesini halıdan çıkarma işleminde dikkat edilmesi gereken ilk adım lekeyi bekletmeden anlık olarak temizlemektedir. Mümkün olan en kısa sürede halıya dökülen kahvenin temizlenmesi ve leke çıkarıcı bir yöntem ile kalıcı izi önlemelisiniz. Ancak ihmal ya da zorunlu sebeplerle kahve lekesi halıdan temizlenmemiş olabilir. Bu durumda ise birkaç basit yöntem ve uygulama ile bu kahve lekesinden halınızı arındırabilirsiniz.

Beklemiş kahve lekesinin halıdan çıkarılması için öncelikle şu hususa dikkat edilmelidir: Çamaşır suyu ya da kostik soda içeren herhangi bir ürün ile halınızı temizlemeye çalışmamalısınız.

Yoğun kimyasal madde içeren leke sökücü ürünlerinin PH değerleri oldukça yüksektir. Bu sebeple bu yoğun leke sökücü ibaresiyle kullanıma sunulan temizlik ürünleri kahve lekesi çıkarmak için kullanılmamalıdır. Bu ürünler öncelikle cildinize zarar vererek yoğun tahriş ve cilt yanıklarına sebebiyet verebilir. Ayrıca güçlü leke açıcı olarak kullanıma sunulduğundan dolayı halıların dokusuna ve rengine zarar verebilir.

Yüksek PH değerine sahip olan bu ürünler; kahve lekesini çıkarmak için halıların ipliklerine yapışır ve lekenin daha da kalıcı bir hale gelmesine sebep olabilir. Lekeyi pişirerek çıkarması daha zor olan bir durum yaratabilir. Halının yün ya da ipek olması durumunda leke sökücü ürünlerin vereceği zarar boyutu artabilir. El dokuması olan halıların yapısında deformasyona yol açarak renk atması sonucuyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ideal PH oranıyla halının dokusuna zarar vermeyen leke açıcı deterjanlar kahve lekesi çıkarmak için tercih edilebilir.

Beklemiş kahve lekesini halıdan çıkarmak için öncelikle şu adımlar uygulanmalıdır:

  • Kahve halıya döküldükten sonra kağıt havlu ya da temiz bir bez yardımıyla kahvenin pigmentleri halıya dağılmadan evvel fazla bastırmamak suretiyle halıdan alınmalıdır. Bu uygulama sayesinde kahve lekesinin halının diplerine ulaşması engellenir ve temizleme işlemi oldukça kolaylaşır.
  • Kahve lekesini temizlemek için özellikle beyaz sirke kullanılır. Halıdaki fazla kahve alındıktan sonra 1 ölçü beyaz sirke ile aynı oranda 1 ölçü su karıştırılır. Sirkeli su ile temiz bir bezi ıslatabilirsiniz. Bezdeki fazla suyunun süzülmesi gerekir. Ardından ıslatılan bez yardımıyla halıdaki kahve lekesi olan bölgeyi nazik hareketlerle tampon yaparak ovalayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde lekenin yoğunluğunu azaltabilir ve tamamen yok edebilirsiniz.
  • Sirkeli su uygulamasından sonra lekenin kaybolduğunu gördüğünüzde duru su ve temiz bir bezi ıslatabilirsiniz. Bu bez yardımıyla halıdaki sirkeli sun karışımını durulayabilirsiniz. Ardından halıyı kurumaya bırakmalısınız. Halı kuruduktan sonra lekeler tamamen yok olmadıysa bu işlemi yeniden uygulayabilirsiniz.
  • Beklediği için kuruyan kahve lekesini halıdan çıkarmak için halınızı ılık suda bekletebilirsiniz. Bu aşamada halının uç kısımlarında ise sadece kahve lekesi olan bölgeyi de suda bekletmeniz yeterli olacaktır.
  • En az 20 dakika kadar suyun içerisinde bekleyen halının üzerindeki kahve lekesinin büyüklüğüne göre belirli bir miktar karbonat dökerek de lekeyi açabilirsiniz. Islattıktan sonra fazla suyunu süzdürdüğünüz bulaşık süngeri ya da mikrofiber bez yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayabilirsiniz. Bu aşamada lekeyi ovalarken dairesel ve sert hareketlerden kaçınmalısınız. Sert hareketlerle ovalamak lekenin daha çok yayılmasını sağlayacaktır. Karbonatla ovduğunuz lekenin çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Ardından halınızdan karbonatı da arındırmak için duru su ile durulayabilirsiniz.

Bu aşamalarla kahve lekesinden halınızı arındırabilirsiniz. Daha zorlu kahve lekeleri için maden suyu ile kahve lekesini çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bir başka yöntem ise limonlu su ile kahve lekesi çıkartmaktır. Maden suyu ve limon gibi yüksek asidik doğal ürünlerle halınızda oluşan inatçı kahve lekesinden kurtulabilirsiniz.

Gliserin de kahve lekesi çıkarma yöntemleri arasında yer alan bir diğer doğal çözüm yollarındandır. Gliserin ile halınızdaki kahve lekesini yumuşatarak çıkarabilirsiniz. Bütün bu yöntemler doğal ve etkili çözüm yolları olarak sizlere yardımcı olmaktadır. Ancak halınızın çeşidine göre uygun olan yıkama ve temizleme talimatlarına uymalısınız.

Kahve Lekesi Çıkarmak İçin Ne Gereklidir?

Kahve lekesi için yöntemler oldukça çok seçenek sunmaktadır. Ancak kullandığınız halının türüne göre bir yöntem uygulamak daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Kahve lekesini halıdan çıkarmak için öncelikle doğal ürünlerde destek alabilirsiniz. Bu yöntemler yeterli gelmediyse alkali madde içermeyen bir deterjan kullanarak da halıdaki kahve lekesini arındırabilirsiniz. Leke çıkarıcı düşük alkali içeren deterjanlar, kahve lekesini çıkarmak için başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Halıya Dökülen Kahve Lekesini Çıkarmak İçin Profesyonel Destek

Ağartıcı özelliğe sahip olan ve yoğun kimyasal içeren temizlik ürünlerini halıya zarar vereceğinden dolayı kullanmamak gerekir. Bu sebeple eğer yoğun kimyasal içerikli bu temizlik ürünlerini kullanmaktan kaçınmak istiyor ama kahve lekesini çıkaramıyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz.

Profesyonel bir destek alarak halınızdaki kahve lekesinden kurtulabilirsiniz. Kurumsal bir halı yıkama firması ile görüşerek halınıza dökülen kahve lekesinin temizlenmesini talep edebilirsiniz. Halı yıkama firması, halınızdaki lekeyi gidererek halınızı ilk günkü haline getirmek için size hizmet verebilir. Burada önemli olan husus; halı yıkama firmasının kurumsal oluşu ve hijyen kurallarına göre hizmet vermesidir.

Profesyonel ekibiyle birlikte sizlere halıdaki kahve lekesini çıkarma konusunda uzman desteği sunabilir. Kahve lekesini çıkarmak için alacağınız bu profesyonel yardım sayesinde halıdaki kahve lekesini çıkarma konusunda bu sıkıntıdan sizi kurtaracaktır. Teknolojiye ayak uyduran halı yıkama makineleriyle en zorlu ve inatçı kahve lekesini çıkarabilir. Üstün temizleme işlemleri sayesinde beklemiş kahve lekesini dahi kısa sürede çıkarabilirler. Ayrıca kahve lekesini yanı sıra kir ve mikroskobik canlıları da halınızdan uzaklaştırabilirler.

Kahve Lekesini Halı Yıkamacılar Çıkarabilir Mi?

Kahve lekesi temizleme konusunda evde deneyebileceğiniz yöntemler kısıtlıdır. Limon, sirke ve karbonat gibi birçok doğal ürün ile kahve lekesi ile mücadele edebilirsiniz. Ancak bu yöntemler yeterli gelmeyebilir. İşte bu noktada uzman desteğine ihtiyaç duyulur. Halınızın iplik yapısına uygun olan özel temizlik ürünleri ve modern teknolojik makineler eşliğinde profesyonel bir leke arındırma işlemi yaptırabilirsiniz. Halıda oluşan kahve lekesi için halı yıkama firmaları sizlere hizmet vermektedir.

Halı yıkama firmasında destek sunan uzman ekip sayesinde halınıza zarar vermeden uygun şekilde temizlik yaptırabilirsiniz. Halınızda standart temizleme yöntemleriyle çıkmayan kahve lekeleri oluştuysa bilinçli bir müdahale yapılması için halı yıkama firması ile iletişime geçebilirsiniz. Halınızda görüntü kirliliği yaratan bu kahve lekelerinin derinleşmeden müdahale edilmesi için halı yıkama firmaları özel yöntemlerle hizmet vermektedir. İşi profesyonellere bırakarak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Özellikle Isparta bölgesinde yaşıyorsanız güvenle Isparta halı yıkama firmamızı tercih edebilirsiniz.

Hangi halıda hangi ölçüde temizleyici kullanacağınıza karar veremediyseniz profesyonel destek alabilirsiniz. Bir yöntemle kahve lekesinden kurtulmak mümkünken aynı yöntemle farklı bir halınıza zarar verebilirsiniz. Bu sebeple kahve lekesini çıkarmak için halı yıkamacılar size destek olmaktadır. Halı yıkama makineleri sayesinde halınızı kahve lekesinden arındırabilirsiniz.

Call Now Button