0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Koltuk Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk yıkamada dikkat edilmesi gerekenler, temizlik işlemi sonrasında alınacak olan sonucu ve koltukların kullanım süresini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Yanlış yıkama uygulamaları; döşemelerin ve süngerlerin yıpranmasına, koltuk iskeletinin çürümesine, küf ve rutubet oluşmasına ya da kötü koku yayılmasına neden olacaktır. Bu nedenle detaylı koltuk yıkama işlemleri, uzman kişiler ve işletmeler tarafından yapılmalıdır.

Ev tipi halı ve koltuk yıkama makineleri, uygun deterjanlar eşliğinde kullanıldığı sürece ürünlere herhangi bir zarar vermemektedir. Ancak bu makinelerin vakum gücü, endüstriyel makinelere oranla daha düşüktür. Bu nedenle derinlemesine temizlik için yeterli olmamaktadır.

Koltuklar sık kullanılan yüzeyler oldukları için birçok mikroorganizma ve kiri içerisinde muhafaza etmektedir. Bu durumu önlemek için ise 6 ayda bir kez olmak üzere buharlı ve güçlü vakum işlemleri ile temizliği sağlanmalıdır. Aksi halde yalnızca yüzeysel arıtma sağlanacak, zararlı mikroorganizmalar döşeme içlerinde yaşamaya devam edecektir.

Koltuk Yıkamasında Kullanılması Gereken Temizlik Malzemeleri

Koltuk yıkaması yaparken kullanılması gereken temizlik malzemeleri, koltuğun özelliklerine göre seçilmelidir. Döşemede kullanılan kumaş, süngerlerin özelliği ve iskelette kullanılan malzemelerin cinsine uygun temizlik malzemelerinin kullanılması sayesinde koltukların ömrü uzatılabilmektedir. Yanlış uygulamalarla yapılan koltuk temizliği ise yıpranmalara ve kalıcı hasarlara yol açmaktadır.

Koltuk yıkarken mümkün oldukça doğal içerikli ve seyreltilmiş deterjanların kullanılması gerekmektedir. Sulandırılmış sıvı Arap sabunu, organik içerikli tekstil temizlik deterjanları ve döşeme temizlemek için üretilmiş olan ev tipi deterjanların kullanımı uygun görülmektedir. Mümkün olan en doğal ve en etkili temizliği yapmak isteyen kişiler ise antibakteriyel özellikteki doğal yağlar ile hazırlanmış su buharı kullanabilmektedir. Bunun için buharlı vakum makinesinin su haznesine birkaç damla doğal yağ karıştırmak yeterlidir.

Lekeli koltukların temizlenmesi için endüstriyel tipte kimyasal temizleyicilerin kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu ürünler, ev ortamında kullanmak için uygun değildir. Bu nedenle lekelenen ya da derinlemesine temizlenmesi istenen koltuklar için profesyonel bir firmadan hizmet alınması gerekecektir.

Koltuk Yıkama Firması Seçimi Nasıl Olmalı?

Koltuk yıkama firması seçimi, sağlık açısından uygun bir temizliğin yapılması ve ürünlerin deforme olmasının engellenmesi açısından oldukça önemli bir unsurdur. Doğru firmayı seçmek için araştırılması gereken hususlar ise şu şekildedir:

 1. Firma çalışanlarının tecrübesi, bilgi birikimi, müşteri memnuniyeti ve mesleki sertifikaları hakkında bilgi edinilmesi,

 1. Firmada kullanılan kimyasal temizleyicilerinin sağlık şartlarına uygun olması,

 1. Kullanılan endüstriyel makinelerin bakımları ve yeterliliklerinin öğrenilmesi,

 1. Yıkama için kullanılan yöntemlerin öğrenilmesi,

 1. Teslimat hizmetlerinin ve süresinin araştırılması,

 1. Müşteri desteğini sağlayacak bir personelin bulunması ve firmanın ulaşılabilir olması,

 1. İşletmede verilen diğer hizmetlerin öğrenilmesi,

 1. İşletmenin hizmet vermek için uygun olup olmaması,

 1. Uygulanan fiyat politikasının piyasa ile uyumlu olmasıdır.

Profesyonel yıkama hizmeti sunan firmalar, yukarıda belirtilen şartları sağlamaktadır. Farklı bir sektörde hizmet veren ve işletmede kullanılmayan mevcut alanları değerlendirmek için yıkama hizmeti sunan firmalar, kesinlikle tercih edilmemelidir. Aksi halde ürünler ciddi bir şekilde deforme olacaktır.

Koltuk Yıkama Fiyatları Ne Kadardır?

Koltuk yıkama fiyatları, birçok farklı unsura bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu unsurlar;

 1. İşletmenin bulunduğu şehirde uygulanan taban ve tavan fiyat kriterleri,

 1. İşletmenin belirlediği fiyat politikası,

 1. Koltukların genişliği, sayısı ve ebatları gibi fiziksel özellikleri,

 1. Koltuk döşemesinde kullanılan kumaşın özellikleri,

 1. Koltukların süngerleri ve iskeletlerini oluşturan materyallerin özellikleri,

 1. Koltuklarda leke olup olmaması,

 1. Kullanılacak temizleyiciler ve uygulanacak yıkama yöntemidir.

Yıkama hizmeti sunan firmalar, ürünlerin tümünde aynı temizleyicileri ve yöntemleri kullanmamaktadır. Çünkü her ürün, farklı özellikler göstermekte ve farklı temizlik yöntemleri gerektirmektedir. Bu nedenle firma, koltukları doğrudan görmeden öncesinde yalnızca tahmini bir fiyat sunacaktır. Net tutar ise koltuklar görüldükten ve temizlik planı hazırlandıktan sonrasında belli olacaktır.

Koltuk Temizliğinde Kullanılan Yöntemler

Koltuk temizliği için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en yaygınları; gündelik temizlik sırasında döşemelerin silinmesi, koltuk yüzeylerinin detaylı şekilde süpürülmesi ve ev tipi yıkama makineleri ile temizlik yapılmasıdır. Günümüzde giderek daha popüler hale gelen ve yaygınlaşan bir diğer uygulama ise ev tipi buharlı vakum makinelerinin kullanılmasıdır.

Ev ortamında uygulanan yöntemler sonucunda temiz bir görünüm elde edilse de koltuklar düşünülenden daha fazla kirlenen ortamlardır. Bu nedenle 6 ila 12 ayda bir olacak şekilde derinlemesine temizlik yapılması gerekmektedir. Profesyonel koltuk yıkama işlemlerinin temeli, ev tipi temizlik tekniklerine dayanmaktadır. Ancak endüstriyel makineler ve temizleyicilerin kullanımı, temizliğin çok daha etkili olmasını sağlamaktadır.

Profesyonel firmaların en sık tercih ettiği koltuk yıkama yöntemi, köpüren temizleyiciler ile kirlerin yüzeye çıkarılması ve güçlü bir vakumlama ile yüzeyden atılmasıdır. Fakat kullanılan döşeme bu işlem için uygun değilse, buharlı temizlik cihazları kullanılmaktadır.

Call Now Button