0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Sararmış Yatak Nasıl Temizlenir?

Yataklar sürekli kullanılan en temel ev eşyalarından biridir. Bu nedenle özenle seçilir ve rahatlığına bakılır. Yatağın rahat olması kadar temiz olması da oldukça önemlidir. İlk kullanımda bembeyaz olan yatakların her daim temiz görünümünü koruması beklenir. Ancak günün bir kısmı yatakta geçirilmektedir. Bu sebeple de yatakla zamanla sararmaya başlar. Sararmış yatak nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını yanıtlamadan önce birçok yöntemden bahsedilebilir.

Sağlıklı bir uyku ve dinlenme alanı sağlayan yatakların mutlaka her daim temiz ve hijyenik olması gerekir. Yataklar zaman içerisine kir, ter, cilt ve saç yağı gibi dış unsurlar nedeniyle çeşitli kirliliklere maruz kalır. Bundan dolayı da zamanla yatağın yüzeyinde sararmalar meydana gelebilir. Bu sararmış yatak temizliğinde lekeleri gidermek ve eski beyazlığına kavuşturmak için birkaç yöntem uygulanabilir. Ancak etkili temizlik için mutlaka profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.

Sararmış yatağı temizlemek için birkaç basit detay ve uygulama ise şu şekildedir:

  • Öncelikle yatağınızı elektrik süpürgesi ile saç telleri, kir ve tozlardan arındırmalısınız.
  • Ardından sararan bölgeye kullanılacak doğal ürünler veya düşük PH’lı deterjanlar uygulayabilirsiniz. Daha sonra nemli bir bez yardımıyla sert hareketlerden kaçınarak silinmelidir. Silme işlemi dairesel hareketlerle yapılmalıdır.
  • Son aşamada ise yatak açık bir havada kurumaya bırakılmalıdır. Açık hava imkanı olmadığında ise hava alan herhangi bir odada bekleterek yatağın kurumasını sağlayabilirsiniz.

Sararan Yataklar İçin Uygulanan Yöntemler

Sararmış yatak temizliği için ev içinde uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Sararan yatağı tekrar eski beyazlığına getirmek bilinenin aksine oldukça kolaydır. Kolaylıkla temin edilebilen lavanta yağı, karbonat, sirke, oksijenli su ve çamaşır suyu gibi malzemelerle sararan yatakları eski haline getirebilirsiniz.

Karbonat ile Yatak Temizliği

Mutfaklarda sıklıkla kullanılan karbonat ile yatak temizliği yapabilirsiniz. Sararmış yatak temizliğinde karbonat ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Elektrikli süpürge yardımıyla yatağı süpürüp ölü deri, toz ve kirden arındırabilir ve ardından karbonat karışımı ile yatağınızı temizleyebilirsiniz. Bir kova suya birkaç yemek kaşığı karbonat ekleyerek homojen bir kıvam elde etmelisiniz. Temizleme bezini bu karbonatlı suya batırıp yatağın sararan yerlerini silebilirsiniz.

Beyaz Sirke ile Yatak Temizliği

Beyaz sirke de karbonat gibi güçlü bir doğal temizleyicidir. Yüzey beyazlatma ve leke çıkarma konusunda beyaz sirkeden destek alabilirsiniz. Temiz bir kovaya ılık su doldurup içerisine 2 yemek kaşığı kadar beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Mikrofiber bezi bu sirkeli suya batırıp çıkardıktan sonra yatağınızdaki sararmış yerleri silebilirsiniz. Sarartı lekelerinin kısa sürede temizlendiğini görebilirsiniz.

Çamaşır Suyu ile Yatak Temizliği

Ev temizliğinde sıklıkla kullanılan çamaşır suyu, yatak temizliğinde de tercih edilebilir. Güçlü temizlik etkisiyle yataktaki sarı lekelerin kolaylıkla çıkarılmasına destek olabilir. Temizlik kovasının yarısı kadar su koyduktan sonra 1 kapak kadar çamaşır suyu ilave edebilirsiniz. Hazırlanan bu karışıma mikrofiber bezi batırıp çıkardıktan sonra yataktaki sararan bölgeleri ovalayarak silebilirsiniz. Lekelerin kısa sürede çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

Yatak Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Yaşam alanının her alanı gibi yatak odalarında yer alan yataklar da pencereden gelen tozlardan, kirlerden, havaya karışan bakterilerden, dökülen saç tellerinden ve ölü derilerden dolayı kirlenmeye oldukça yatkındır. Uyku hijyenini bozan bu durumdan dolayı yatak temizliğine oldukça önem verilmelidir.

Yatak temizliğinde öncelikle ilk husus; yatakların temiz kalması için birkaç adıma dikkat edilmelidir. Sararan yataklardaki lekeleri çıkarmak için birçok uygulama denenmektedir. Bu uygulamalardan önce yatağı temiz tutmak için şilte denilen koruyucu kılıf kullanmaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan bu ürün, etkili bir yatak koruyucusudur. Çamaşır makinesinde de kolaylıkla yıkanmaktadır.

Şilte kullanımında mevsimsel koşullara göre değişiklik yapabilirsiniz. Böylece yatağınızın hem eskimesini geciktirebilir hem de sararmasını önleyebilirsiniz. Yatak koruyucusu kullanımının yanı sıra yatağınızı sık sık havalandırabilirsiniz. Güneş ışığı alan yatakların temiz görünümüne katkı sağlayabilir ve içerisindeki bakteri oluşumunu da hava aldırarak yok edebilirsiniz.

Yatak temizliği konusunda öncelikle yatağını süpürmelisiniz. Ardından lekeleri temizleyerek yatağı havalandırmalısınız. Daha sonra yatağın diğer yüzünü çevirerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Detaylı yatak temizliği için profesyonel destek de alabilirsiniz. Halı yıkama firmaları yatak temizliği konusunda modern temizlik yöntemleriyle sizlere hizmet vermektedir.

Kirli Yatakları Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Isparta halı yıkama firması sizler için bu konu hakkında en detaylı bilgileri ele aldı.

Kirli yatakları temizlerken dikkat edilmesi gerekenlerden önce yatağın kirlenme süresinin uzatılmasına dikkat etmek gerekir. Yatağınızı temizledikten sonra kirlenme süresini uzatmak için;

  • Güne başlarken yatak odasının penceresini aralayarak içeriye temiz havanın girmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle odanın içerisindeki temiz hava sayesinde çarşaf ve yatağın üzerine yapışan kir ve tozlar pencereden dışarı çıkmaktadır.
  • Sabahları uyandıktan sonra yatağınızın üzerini mutlaka örtmelisiniz. Bunu alışkanlık haline getirerek yatağınızı gün boyu kirlenmeye karşı koruyabilirsiniz.
  • Gece uyumadan önce günlük kıyafetlerinizle yatağınıza oturmamak ve yatağa temiz kıyafetlerle girmek de yatak temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.
  • Yatak temizliği için belirli aralıklarla nevresimlerin değiştirilmesi ve yastık kılıflarının sık sık yenilenmesi gibi birkaç detaya dikkat ederek etkili bir yatak temizliği için adım atabilirsiniz.

Yatak temizleme aşamalarında kirlenen yatakları kirlerden arındırmak için öncelikle kapsamlı bir temizlik rutini oluşturabilirsiniz. Gerek yetişkinler gerekse çocuklu aileler için yataklarda oluşabilecek leke ve kirler için düzenli aralıklarla kapsamlı bir yatak temizliği yapabilirsiniz. Ardından ise günlük veya haftalık rutin temizlik işlemine devam ederek kirlenen yatakları kirlerden arındırabilir ve yeni oluşabilecek lekelerden de koruyabilirsiniz.

Kirli yatakları temizlerken yoğun kimyasala maruz bırakan yüksek asidik temizlik ürünlerinden uzak durmanız da dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Yoğun kimyasal içeren temizleyiciler yatağınızın iç dokusuna geçerek size ve yatağınıza zarar verebilir.

Call Now Button