0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Yorgan ve Battaniye Yıkamanın Pratik Yolları

Yorgan ve battaniyeler, günlük hayatta en sık kirlenen tekstil ürünleri arasında yer almaktadır. Ancak temizlikleri, bazı zamanlarda zorlayıcı bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle birçok kişi yorgan ve battaniye yıkamanın pratik yolları hakkında bilgi edinmek ve en etkili temizliği sağlamak için gerekli adımları uygulamak istemektedir.

Yorgan ve battaniye yıkaması, profesyonel hizmet sunan işletmelerde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak yüzeysel lekelerin çıkarılması ya da rutin temizlik işlemleri sırasında ev tipi temizlik yöntemlerinin kullanılması da mümkündür. Yıkama işlemi sırasında uygun sıcaklıkta su ve yeterli miktarda deterjan kullanımı, günlük temizliğin sağlanması için yeterli olmaktadır. Yıkama işlemi sonrasında ise yorgan ve battaniyelerin havalandırılarak kurutulması gerekmektedir.

Yorgan Yıkarken Kullanılması Gereken Temizlik Malzemeleri

Yorgan yıkaması yaparken, öncelikle yorganın üretiminde kullanılan malzemeler (elyaf, kuş tüyü, yün vb.) hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir. Elyaf yorganlar çamaşır makinelerinde bulunan yorgan yıkama programı ile yıkanabilmektedir. Ancak yün ve kuş tüyü gibi ürünler için kesinlikle makinede yıkama yapılması önerilmemektedir.

Yorgan yıkamak için Arap sabunu, sabun tozu, beyaz çamaşırlar için üretilmiş çamaşır deterjanları ya da leke çıkarıcı ürünlerin kullanımı uygun olacaktır. Ancak deterjan ya da sabun miktarının fazla olması, yorganların deforme olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle deterjanın az kullanılması, yorganların ömrünü uzatmak adına unutulmaması gereken bir detaydır.

Yorgan yıkarken su sıcaklığının en fazla 40 C derece olması gerekmektedir. Aksi halde üretiminde kullanılan malzemeler bozulabilir, yorgan formunu kaybedebilir. Ayrıca yorganlarda biriken toz, kir ve akarların yok edilmesi için 40 C derece ısı yeterli olacaktır. Bu nedenle daha sıcak su kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Yıkanan yorganlar, mümkün oldukça açık havada ve güneşte bekleterek kurutulmalıdır. Ancak elyaf yorganlar, ev tipi kurutma makinelerinde de kurutulabilmektedir. Derinlemesine temizlik için ise yorganların profesyonel kuru temizleme ya da yıkama firmalarına teslim edilmesi önerilmektedir.

Battaniye Yıkarken Kullanılması Gereken Temizlik Malzemeleri

Battaniye yıkaması, yorgan yıkaması yapmaya göre çok daha kolay bir işlemdir. Battaniyelerin çamaşır makinesinde yıkanması için, özelliklerine uygun olan yıkama programının seçilmesi ve renklerine uygun olan çamaşır deterjanının eklenmesi gerekmektedir. Su sıcaklığı ise 30 ila 40 derece arasında olmalıdır.

Yün battaniyelerin çamaşır makinesinde yıkanması uygun değildir. Bu nedenle elde temizlik yapılması ve mümkün oldukça doğal temizleyicilerin kullanılması gerekmektedir. Bunun için Arap sabunu, karbonat, maden suyu ve limon suyu gibi temizleyicilerin kullanımı tavsiye edilmektedir.

Battaniyelerin çok sıcak suda yıkanması, fazla miktarda deterjana maruz bırakılması ya da kurutma makinelerinde kurutulması sonucunda tüyleri sertleşebilmektedir. Bu nedenle yıkanan battaniyeler, güneş altında ve açık havada asarak kurutulmalıdır. Derinlemesine temizlik yapabilmek için yıkama işlemi öncesinde battaniyenin silkelenmesi ve asarak üzerindeki tozların dökülmesi gibi adımlar da izlenebilmektedir.

Yorgan ve Battaniye Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorgan ve battaniyelerin ev tipi ürünlerle yıkanması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar;

  • Yıkama işlemi öncesinde battaniye ve yorganların silkelenmesi,
  • Yıkama sırasında kullanılacak deterjan ya da diğer temizleyici miktarının düşük olması,
  • Yıkama yaparken su sıcaklığının en fazla 40 C derece olması,
  • Yıkama yaparken kullanılacak temizleyicinin, ürünün özelliklerine ve üretiminde kullanılan malzemelere uygun olacak şekilde seçilmesi,
  • Yıkama sonrasında yorgan ve battaniyelerin açık havada asarak kurutulması,
  • Yıkanan ürünler tamamen kurumadan kullanılmaması ya da dolap gibi kapalı alanlara kaldırılmamasıdır.

Yorgan ve battaniye temizliği yaparken ürün özelliklerinin korunması ve zarar görmemesi adına profesyonel temizlik desteği alınması gerekmektedir. Bunun için halı yıkaması yapan işletmelerden ya da kuru temizleme hizmeti sunan firmalardan yardım alınabilmektedir. Özellikle Isparta halı yıkama konusunda uzman olan firmamız en iyi hizmeti sağlamaktadır.

Call Now Button