0246 500 50 07 info[@]guvenhaliyikama.org

Halı Yıkamacılar Overlok Yapar Mı?

Günümüzde makinelerle üretilen fabrika halıları çıktıktan sonra özel bir zanaat gerektiren halı tamiri işlemleri de genellikle çok değerli halılar için tercih edilir oldu. Halı tamiri işlemleri halınızda oluşan ufak kusurları veya büyük yıpranmaları tamir etmektedir. Halınızı yenilemeye gerek duymadan halı tamiri denilen overlok işlemleriyle yeni gibi bir hale getirebilirsiniz.

Halı yıkamacılar overlok yapar mı? sorusu da bu halı tamiri konusunda sıklıkla merak edilmektedir. Halı yıkamacılar overlok yapmaktadır. Halı tamiri yapan yerler olarak da bilinen halı yıkamacıların pek çoğu bu overlok işlemini yapabilmektedir. Halı tamiri aşamalarında öncelikle halınızın kusurları tespit edilmektedir. Sigara yanığı, tencere yanığı, halının delinmesi, halı saçaklarının kopması veya yıpranması gibi birçok kusur halılara overlok yapılmasını gerektirmektedir.

Halı Overloğu Ne Demek?

Halı overloğu nedir? Halı overloğu, halı saçaklarının, ipliklerinin ve püskülleşmiş kumaş kenarlarının düzeltilmesi işlemidir. Özellikle profesyonel makineler ile overlok işlemi yapılmaktadır. Overlok uygulamaları için geliştirilen özel makinelerle halı tamiri ve onarım işlemleri yapılmaktadır.

Halı eğer ince bir yapılı bir dokuya sahip ise overlok işlemi profesyoneller tarafından elde de yapılabilmektedir. El dokuması halılarının tamiri zahmetli ve titiz bir çalışma gerekmektedir. Çünkü bu tamirde halının orijinal halinin kaybolmaması için özel bir çaba sarf edilmektedir. Halı dokumasında uygulanan düğüm çeşidi ve el ayarı ile uyumlu olan bir overlok yapılmalıdır. Halı tamir zanaatı bu konuda devreye girmektedir. 

Güvenilir bir şekilde halı kenarına overlok yaptırmak isteyen herkes Isparta halı yıkama firmasından hizmet alabilir.

Overlok Çeşitleri Nelerdir?

Halı ve kilim gibi eşyaların tamirinin yapılması için uygulanan overlok işleminde birkaç çeşit bulunmaktadır. Overlok makinelerinde yapılan dikiş ve kullanılan iplik sayısına göre;

  • 3 iplikli overlok makinesi,
  • 4 iplikli overlok makinesi,
  • 5 iplikli overlok makinesi kullanılmaktadır.

Overlok, kapatma veya bitirme dikişi denilen dikiş türüne verilen isimdir. Bu sebeple bu mantıkla ipliklerle halının kenarlarının onarılması, kapatılması ve dikiş atılması sağlanmaktadır. Endüstriyel overlok makineleriyle profesyonel hizmet sunulmaktadır. Bunun yanı sıra daha basit overlok işlemleri de yapılabilmektedir. Yüksek kapasite sunan overlok makinelerinin türüne göre overlok çeşitleri de şekillenmektedir. Birçok farklı dikiş türü ile halıları tamiratı yapılmaktadır. Üç iplik, dört iplik ve beş iplik olarak adlandırılan dikiş türleri sayesinde overlok çeşitleri ortaya çıkmaktadır.

Üç ve dört iplikli overlok makineleri genel olarak halı kenarı tamiratı gibi işlemlerde uygundur. Beş iplikli overlok makinesi ise daha kalın halı kenarlarında kullanılmaktadır. Beş iplikli overlok işlemi dikiş işleminin sağlam olması gereken halı tamirinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Halı Kenarı Overlok Nasıl Yapılır?

Halı kenarı overlok işleminde oldukça titiz olmak gereklidir. Halının desenine zarar vermeden uygun şekilde kenar tamiri yapılmalıdır. Özellikle el dokuması halıların kenar tamiri, halının ilk haline getirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Delik halı tamir işlemleri de özellikle halıfleks gibi kaplama halılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durumda aynı renk halıfleks parçalarıyla delik doldurma işlemi yaparak halının bir bütün olarak durması ve hiç delik oluşmamış olduğu görüntüsü verilebilir.

Halı kenarlarına overlok çekilmesi sadece tamir için değil halının kenarında daha farklı bir desen yapmak için de tercih edilmektedir.

Halı kenarı bakımı ve onarımı için yapılan overlok işleminin yapım aşaması ise kısaca şu şekildedir:

  • Halı kenarı ve saçak tamiri yapılırken halı saçakları tekrar örülmektedir. Ya da halıya saçak geçirme işlemi yapılarak bu saçaklar halı üzerine dikilmektedir.
  • Halı saçak örme işlemlerinin öncesinde halı kenarlarına overlok çekilmesiyle hem bu saçakların halıya daha sıkı şekilde örülmesine imkan tanımakta hem de halıların dokumalarının çözülmesini engellemektedir. Bu sayede halıların kullanım süresi de uzamaktadır.
  • Halı overloğu yapılırken overlok ipi de oldukça önemlidir. Özellikle yarım ya da tek kenar overlok işlemlerinde halıya uygun ipin seçilmesi estetik açıdan da oldukça dikkat çekmektedir.
  • Halı overlok makinesiyle halılarınıza uygun olan iplik ve yöntemlerle halı kenarlarına overlok yapılmaktadır. Bu sayede yapılan overlok görüntüsü halı kenarı desenlerinde adeta bir çerçeve oluşturmaktadır. Halının desenlerinin daha şık görünmesine destek olmaktadır.
Call Now Button